Ekokardiyografi (EKO)

Kalp hastalıklarının tanısı ve yönetiminde çok faydalı güvenli ve girişimsel olmayan bir testtir.

Ultrason kullanılarak yapılan ekokardiyografi (eko) çalışmaları kalp hakkında hem anatomik, hem de fonksiyonel bilgi verir.

Ultrason dalgaları, insan kulağının duyma sınırının ötesinde bir sestir. Bu ses dalgaları, tüp şeklinde elle tutulan ve hastanın göğsünde gezdirilen sesi oluşturan duyarlı bir alet yardımıyla (transduser) kalbe gönderilir. Ses dalgaları kalp duvarlarından, kaslarından, kapakçıklardan alete geri döner. Farklı dokular ses dalgalarını farklı şekillerde yansıtır. Böylece kalpten geri dönen ses dalgaları bilgisayar ile resme çevrilir ve bu görüntüler monitörden izlenebilir ve gerekirse kağıda da bastırılabilir ya da kayıt alınabilir.

Eko, kalp hakkında önemli bilgiler veren, hızlı ve zararı olmayan bir test olması açısından çocuklarda kalp hastalıklarının tanı ve takibinde çok yararlıdır.

Ekokardiyografi yöntemleri;

  • Web sitemizin içeriği ziyaretçileri bilgilendirmeye yöneliktir. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede ki bilgiler tıbbi teşhis, tedavi planı veya reçete özelliği taşımaz. Çocuğunuzun sağlık durumuyla ilgili en doğru bilgiyi çocuğunuzu devamlı takip eden hekiminizden alabilirsiniz. Sitedeki bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılması nedeniyle doğabilecek tıbbi veya yasal problemlerden dolayı site yapımcıları sorumlu tutulamaz.