Portatif bir EKG kayıt cihazı kullanılarak yapılan uzun süreli EKG kaydına RİTM HOLTER-EKG adı verilmektedir. Hastanın beline takılan bir kemerle taşıdığı hafif bir cihaz, genellikle 24 saat süreyle EKG kaydı yapar. Holter kayıtlarının dökümü incelenerek elektrokardiyografik bir anormalliğin gelişip gelişmediği, gelişmişse bunun hastanın yakınmaları ve günlük aktiviteleriyle ilişkisi araştırılır.

Kalp ritmi bir teyp kaseti veya flash karta kaydedilir, daha sonra bilgisayara aktarilarak hekim tarafından değerlendirlerek raporlanır. Bu kayıt eğer çocuğun semptomları hergün oluyorsa faydalıdır. Hastaya semptom ve aktivitelerini kaydedebilmesi için bir günlük verilir. Monitördeki zaman kaydı ile hastanın günlüğündeki aritmi ile ilgili olabilecek aktivite ve semptomların ilişkisine bakılır.

Holter takma endikasyonları;

  • Aritmilerin yol açabileceği göğüs ağrısı, çarpıntı ya da senkop gibi semptomların aydınlatılması
  • Aritmilerin tıbbi tedaviye yanıtının değerlendirilmesi
  • Hipertrofik kardiyomiyopatili ya da aritmi ataklarına yol açabilecek ameliyat (Mustard, Senning ya da Fontan gibi) geçirdiği bilinen aritmi için yüksek riskli hastaların taranmasında
  • Pacemaker implante edilmiş hastaların olası aralıklı pacemaker yetmezliğini değerlendirmede
  • Hayatı tehdit etme potansiyeli bilinen aritmiler üzerine uykunun etkisini değerlendirmede
  • Web sitemizin içeriği ziyaretçileri bilgilendirmeye yöneliktir. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede ki bilgiler tıbbi teşhis, tedavi planı veya reçete özelliği taşımaz. Çocuğunuzun sağlık durumuyla ilgili en doğru bilgiyi çocuğunuzu devamlı takip eden hekiminizden alabilirsiniz. Sitedeki bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılması nedeniyle doğabilecek tıbbi veya yasal problemlerden dolayı site yapımcıları sorumlu tutulamaz.